Teknoloji

Akıllı Lens Diyabet Ölçecek


Google’ın geliştirdiği yeni akıllı lensler, özellikle diyabet hastalarına temel kan değerlerini anlık görüntülemeleri için kolaylık sağlayacak. İşte projenin detayları.

Yılın ilk aylarında Google’ın ortaya çıkardığı akıllı lensler, sağlık alanında bugüne kadar atılan en önemli teknolojik yeniliklerden biri olmaya aday. Novartis ile iş birliği içerisinde geliştirilen akıllı lensler için iki şirketin de kilit takımları; Google X ve Novartis’in göz sağlığı departmanı Alcon, güçlerini birleştirdi.

Geliştirilen teknoloji sayesinde akıllı lensler, diyabet hastalarına herhangi bir rahatsızlık vermeden kan şekerlerini ölçebiliyor. Bugüne kadar genelde “kan alma” metoduyla yapılan ölçümlerin invazif olmayan bir yolla yapılması diyabet hastalarına büyük kolaylık sağlayacak.

Alcon tarafından Google’a lisanslanacak olan akıllı lenslerin göz sağlığında sıkıntı yaşayanlar için de çözüm getirmesi bekleniyor. Diğer bir deyişle Google’ın akıllı lensleri hem temel kan değerlerini ölçecek, hem de temel lens işlevlerini yerine getirecek. Ürünün ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz açıklanmadı.


Yorum Yap