Teknoloji, Yazılım

272 Milyon E-Posta Adresi Hacklendi!


İnternetin büyük derecede güvensiz bir platform olduğu ve aynı şekilde internet ile paylaştığımız her türlü bilginin aslında yeterince korunmadığı bir kez daha ortaya çıktı.

Anlatılanlara göre Hold Security isimli araştırma şirketi, normal internet kullanıcısı gibi davranarak Rus bir hacker ile irtibata geçiyor ve sitesine olumlu yorum yazdırmak için hackerın elinde bulunan 1,17 MİLYARLIK kayıt dosyasını satın almak istediğini söylüyor. Sonrasında ise Rus hacker bu kayıt dosyasını 1$ karşılığında satabileceğini belirtiliyor.

Veriler sadece 1$ karşılığında elde edildikten sonra ilgili inceleme ekibi araştırmalarına başlıyor. Açıklanan bilgilere göre 1 dolarlık kayıt dosyasının içinden 272 milyon e-posta hesabının çalındığı ve ücreti ödeyen herkese bu bilgilerin satıldığı ortaya çıkıyor. Kayıt dosyasının içerisinde 57 milyon Mail.ru hesabı40 milyon Yahoo hesabı, 33 milyon Hotmail hesabı ve 24 milyon Gmail hesabı bulunuyor. Geriye kalan çalıntı e-posta hesapları ise Çin ve Almanya tabanlı servislere ait.

Hold Security, e-posta sağlayıcıları ile irtibata geçtiğini açıkladı. Mail.ru platformu çalınan e-posta adreslerinin aktif hesaplar olmadığını belirtirken, Microsoft yetkilileri gerçekleştirilen saldırı için önlem almaya başladığını duyurdu. Yahoo ve Google’dan ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama henüz gelmedi.

Kayıt dosyasının içerisinde 272 milyon çalıntı mail hesabı dışında sosyal ağlar, alışveriş siteleri ve forumlara ait bilgilerin de yer aldığı belirtildi. Aslına bakarsanız 1,17 milyarlık kayıt dosyasının büyük bir bölümünü bu platformlarda yer alan hesaplar oluşturuyor. Son olarak uzmanlar, belirtilen servislerde hesabı bulunan kullanıcıların zaman kaybetmeden şifre değişikliğine gitmelerini gerektiğinin altını çizdi.

Okuyucu Puanı
0 oylama
0

Yorum Yap